Lenovo ThinkVision T22i-30 LED display 54.6 cm (21.5″) 1920 x 1080 pixels Full HD Black
54.6cm (21.5″) Full HD 1920 x 1080 IPS, 16:9, 250cd/m², 16.7M, 6ms, 178°/178°, 1000:1
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Crafted to power performance and connectivity, the ThinkVision T22i-30 Monitor is a great force multiplier that lets you get more done. A practical 21.5-inch screen with FHD (1920 x 1080) resolution delivers a remarkably rich viewing experience with sharp and crisp picture quality. The monitor sports an IPS panel with wider viewing angles that afford vivid views with no loss of color or contrast when viewed from any direction. Experience a wider color gamut with 99% sRGB complemented by a high contrast ratio of 1000:1. Enjoy a distraction-free viewing landscape with the monitor’s 3-side NearEdgeless bezel design that supports a multi-screen setup, delivering seamless generous views with minimal interference. The ThinkVision T22i-30 Monitor’s in-built Natural Low Blue Light technology protects your eyes from harmful blue light, while TÜV Rheinland Eye Comfort certification reduces visual fatigue, making it the perfect partner for long working hours. A host of connectivity options including VGA, DP 1.2, HDMI 1.4 with Audio Out, and four USB 3.2 Gen 1* ports ensure you can plug in and connect with effortless ease. A highly adjustable ergonomic stand, with tilt, swivel, lift, and pivot functions help you adjust the monitor to complement your posture and free you of any physical strain. A smaller base with an integrated phone rack saves precious desk real estate. The ThinkVision T22i-30 Monitor stays in step with the latest TCO 9.0 regulations and comes in specially designed environmentally friendly packaging that’s easy on your conscience and on the environment. Powered with features that accelerate your productivity, the ThinkVision T22i-30 Monitor takes performance and comfort to a whole new level.
Additional information
| Weight | 7.1 lbs |
|---|---|
| Display diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Response time | 6 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Anti-glare screen | Yes |
| Contrast ratio (dynamic) | 3000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.274 x 0.274 mm |
| Pixel density | 102 ppi |
| Viewable size, horizontal | 47.6 cm |
| Viewable size, vertical | 26.8 cm |
| Colour depth | 8 bit |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Colour gamut | 99% |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Built-in USB hub | Yes |
| HDMI | Yes |
| Headphone out | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Adjustable height (max) | 15.5 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 – 90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -45 – 45° |
| Tilt angle range | -5 – 23.5° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Energy efficiency class (SDR) | C |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 11 kWh |
| Power consumption (typical) | 15 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 48 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width (with stand) | 498.3 mm |
| Depth (with stand) | 194.7 mm |
| Height (with stand) | 487.4 mm |
| Weight (with stand) | 4.9 kg |
| Width (without stand) | 489.3 mm |
| Depth (without stand) | 46.4 mm |
| Height (without stand) | 294.7 mm |
| Weight (without stand) | 3 kg |
| Package width | 563 mm |
| Package depth | 144 mm |
| Package height | 414 mm |
| Package weight | 6.8 kg |
| Cables included | AC, HDMI, USB Type-A to USB Type-B |
| Quick start guide | Yes |
| Certification | Energy Star Certified, TCO 9.0, TCO Edge 2.0, EPEAT Gold, RoHSEyesafe Display, TÜV Low Blue Light (Hardware solution), TÜV Rheinland Low Blue Light, TÜV Rheinland Flicker Free, TÜV Rheinland Eye C |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Front bezel colour | Black |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Audio output | Yes |
| Stand included | Yes |
| Detachable stand | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Number of upstream ports | 1 |
| Response time (fast) | 4 ms |
| Power cable length | 1.8 m |
| Compatible operating systems | Windows 10, Windows 11 |
| Bezel width (side) | 2 mm |
| Bezel width (top) | 2 mm |
| Bezel width (bottom) | 1.73 cm |
| HDMI cable length | 1.8 m |













