Lenovo ThinkVision T27p-30 68.6 cm (27″) 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED
68.6cm (27″) 4K Ultra HD 3840 x 2160 W-LED IPS, 16:9, 180cd/m², 1.07B, 6ms, 178°/178°, 1300:1
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
While processing power is important, the ability to see your work clearly and in detail is just as,
important. The right display can make or break your work, especially if you’re keeping track of
multiple things at once. Data and financial analysts, creative professionals, and developers all
depend on having robust displays that display their efforts accurately every time. ThinkVision
T27p-30 ticks all those boxes. Made to deliver near-perfect visual experiences, it is also a highly
ergonomic device made with the user in mind. It goes above and beyond with a wide range of
ports for highly practical connectivity. The incredibly thin bezel on its 3-side NearEdgeless design
makes adding multiple monitors a breeze. Its incredible Ultra HD resolution (3840 x 2160), when
paired with In-Plane Switching and wide viewing angle delivers impressive visual clarity. Its
Natural Low Blue Light Technology paired with TÜV Rheinland Eye Comfort certified technology
immensely reduces eye fatigue while displaying without color distortion. Multiple ports such
as HDMI 2.0 and Display Port 1.4 make cross-device connectivity as plug-and-play as possible.
Additional information
| Weight | 10.12 lbs |
|---|---|
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Touchscreen | No |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Panel type | IPS |
| Response time | 6 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1300:1 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Backlight type | W-LED |
| Display brightness (typical) | 180 cd/m² |
| Anti-glare screen | Yes |
| Contrast ratio (dynamic) | 3000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.155 x 0.155 mm |
| Pixel density | 163 ppi |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Colour depth | 10 bit |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Colour gamut | 99% |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Built-in USB hub | Yes |
| HDMI | Yes |
| Headphone out | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| USB Type-A downstream ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Adjustable height (max) | 15.5 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 – 90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -45 – 45° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 – 23.5° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Power consumption (typical) | 35 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 165 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width (with stand) | 613.6 mm |
| Depth (with stand) | 204.5 mm |
| Height (with stand) | 545.4 mm |
| Weight (with stand) | 7.3 kg |
| Width (without stand) | 613.6 mm |
| Depth (without stand) | 50 mm |
| Height (without stand) | 363.5 mm |
| Weight (without stand) | 5.3 kg |
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 525 mm |
| Package height | 148 mm |
| Package weight | 10.4 kg |
| Cables included | USB Type-C |
| Certification | Energy Star Certified, TCO 9.0, TCO Edge 2.0, EPEAT Gold, RoHSEyesafe Display, TÜV Low Blue Light (Hardware solution), TÜV Rheinland Low Blue Light, TÜV Rheinland Flicker Free, TÜV Rheinland Eye C |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 90 W |
| Ethernet LAN | Yes |
| Stand included | Yes |
| Detachable stand | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Number of upstream ports | 1 |
| Response time (fast) | 4 ms |
| Power cable length | 1.8 m |
| Compatible operating systems | Windows 10, Windows 11 |
| Bezel width (side) | 2 mm |
| Bezel width (top) | 2 mm |
| Bezel width (bottom) | 1.8 cm |
| Display brightness (peak) | 350 cd/m² |
| HDMI cable length | 1.8 m |



















