Neomounts FL15-750WH1 Tablet floor stand 9.7-11″ – lockable
Neomounts FL15-750WH1 Tablet floor stand – lockable (incl. lock) – VESA 75×75 – bolt-down – suitable for various 9.7-11″ tablets – white
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
The Neomounts FL15-750WH1 is a tablet floor stand that can be installed both in portrait and landscape orientation. The clever design includes six different tablet inlay panels making the tablet holder suitable for various 9,7-11″ tablets*.
The floor stand features an anti-theft lock and a bolt-down base for extra security. Anti-skid pads protect the tablet from any scratches and the steel construction ensures safe and solid placement. The floor stand also features a special lockable power strip compartment. The cable management system enables cables to be routed through the pole.
* Suitable for:
9,7″ iPad 5/6, iPad Air 1/2 and iPad Pro (Gen 1)
10,2″ iPad 7/8/9 and 10,5″ iPad Air 3, iPad Pro (Gen 2)
11″ iPad Pro (Gen 3/4/5) and 10,9″ iPad Air 4
10,4″ Samsung Galaxy Tab A7
10,1″ Samsung Galaxy Tab A
10,4″ Samsung Galaxy Tab S6
Additional information
| Weight | 14.5 lbs |
|---|---|
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Minimum screen size | 24.6 cm (9.7") |
| Product colour | White |
| Material | Steel |
| Mounting type | Floor |
| Lock type | Push lock |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Country of origin | China |
| Weight | 12.7 kg |
| Width | 343 mm |
| Depth | 340 mm |
| Height | 1130 mm |
| Harmonized System (HS) code | 9403208000 |
| Package width | 1075 mm |
| Package depth | 320 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 14.4 kg |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case length | 320 mm |
| Master (outer) case width | 1075 mm |
| Master (outer) case height | 100 mm |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Fixed | Yes |
| Full motion | Yes |
| Master (outer) case gross weight | 14.4 kg |
| Products per pallet (EU) | 30 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 12.6 kg |



























