DELL 345-BFZC internal solid state drive 1.6 TB 2.5″ SAS
In Stock
1.6TB, SAS 24Gbps, 512e, 2.5in
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 1.6TB Solid State Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 1.6TB, enabling users to store large amounts of data.
Additional information
| Weight | 0.49 lbs |
|---|---|
| SSD capacity | 1.6 TB |
| SSD form factor | 2.5" |
| Interface | SAS |
| Component for | Server/workstation |
| Data transfer rate | 24 Gbit/s |
| Bytes per sector | 512e |
| Storage drive adapter included | Yes |
| Storage drive adapter type | 2.5" – 3.5" |
| NVMe | No |
| Compatible products | PowerEdge C6420<br />PowerEdge C6520<br />PowerEdge C6525<br />PowerEdge C6600<br />PowerEdge C6620<br />PowerEdge MX760C<br />PowerEdge R250<br />PowerEdge R350<br />PowerEdge R440<br />PowerEdge R45 |
| Drive writes per day (DWPD) | 3 |





