DELL 345-BFYF internal solid state drive 800 GB 2.5″ SAS
In Stock
800GB, SAS 24Gbps, 512e, 2.5in, Hot-Plug
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 800GB Solid State Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 800GB, enabling users to store large amounts of data.
Additional information
| Weight | 0.342 lbs |
|---|---|
| SSD capacity | 800 GB |
| SSD form factor | 2.5" |
| Interface | SAS |
| Component for | Server/workstation |
| Data transfer rate | 24 Gbit/s |
| Bytes per sector | 512e |
| Hot-Plug support | Yes |
| NVMe | No |
| Compatible products | PowerEdge C6420<br />PowerEdge C6520<br />PowerEdge C6525<br />PowerEdge C6600<br />PowerEdge C6620<br />PowerEdge MX760C<br />PowerEdge R350<br />PowerEdge R440<br />PowerEdge R450<br />PowerEdge R55 |
| Drive writes per day (DWPD) | 3 |




