Kensington NanoSaver Keyed Laptop Lock
NanoSaver Keyed Laptop Lock
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Designed to fit the Kensington Nano Security Slot, the NanoSaver® Keyed Laptop Lock secures ultra-thin laptops, tablets, and 2-in-1s with the same quality and strength that has made Kensington The Professionals’ Choice™ for more than 25 years. Developed using strict specifications, patented technologies, and rigorous testing against tough environmental conditions, the NanoSaver Keyed Laptop Lock provides next generation security for ultra-thin devices.
Additional information
| Weight | 0.2 lbs |
|---|---|
| Best uses | Laptop |
| Lock type | Key |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable diameter | 5 mm |
| Cable type | Standard |
| Products per pallet (EU) | 1650 pc(s) |
| Pallet gross weight | 5.23 kg |
| Pallet net weight | 5.23 kg |
| Pallet gross width | 16.6 cm |
| Pallet gross length | 42.2 cm |
| Pallet gross height | 15.6 cm |
| Lock management | Standard Keyed |

























