Kensington Pro Fit Ergo MY630 EQ Rechargeable Mouse
Pro Fit Ergo MY630 EQ Rechargeable Mouse
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Professionals today struggle with the physical strain and fatigue caused by prolonged computer use. Traditional mice, with their flat one-size-fits-all design, often force the wrist into an unnatural position, leading to discomfort and hampered productivity.
Organisations are increasingly seeking more sustainable solutions to address their growing environmental, social and governance (ESG) responsibilities. *Excludes PCB assembly, rechargeable battery and charging cable
The Pro Fit™ Ergo MY630 EQ Rechargeable Mouse is a full-size vertical mouse that promotes exceptional ergonomic comfort. Including of a minimum of 57% post-consumer recycled content of the total plastic components*, the MY630 empowers professionals to work smarter and more comfortably.
Additional information
| Weight | 0.26 lbs |
|---|---|
| Device interface | Bluetooth |
| Scroll type | Wheel |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Compatible operating systems | Windows 11 |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Package width | 203 mm |
| Package depth | 96 mm |
| Package height | 208 mm |
| Package weight | 260 g |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case width | 120 mm |
| Master (outer) case length | 378 mm |
| Master (outer) case height | 204 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.7 kg |
| Special features | EQ |
| Master (outer) case net weight | 1.7 kg |





















