Kensington Pro Fit Wired Mid-Size Mouse
Pro Fit Wired Mid-Size Mouse
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
Performance, comfort and reliability are critical in any office environment, the Pro Fit™ Wired Mid-Size Mouse delivers this every working day. The mid-size right-handed ergonomic design makes it ideal for smaller hands. Conveniently located browser navigation buttons and scrollwheel help users complete tasks quicker. Plug and Play wired USB avoids setup pains.
Additional information
| Weight | 0.16 lbs |
|---|---|
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Buttons quantity | 6 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Compatible operating systems | Windows 11; macOS 10.9; Windows 10; Vista; Windows 8; Chrome OS 44 or above; XP; macOS 10.10 or above; macOS X 10.11; Windows 7 |
| Recommended usage | PC |
| Pallet gross weight | 168.7 kg |
| Products per pallet (EU) | 800 pc(s) |
| Pallet net weight | 168.7 kg |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 117 cm |




