Kensington Wireless ValuMouse
Wireless ValuMouse
- We give you a dedicated account manager with every order.
- We welcome single and bulk orders. Get fast delivery each time.
- We can offer installation and configuration on orders.
- We care, get great pricing and great customer service.
- Any further questions, get in touch on 01933 837600.
Description
The Wireless ValuMouse is ideal when you need a comfortable mouse that’s also reduces cord clutter. The three-button/scroll wheel setup offers silent clicking when you need to get work done and don’t want to disturb anyone. A high-definition optical sensor provides reliable and responsive control when you’re navigating and the comfortable, contoured shaping feels great for either right-handed or left-handed users. It offers Plug & Play installation with a 2.4 GHz USB nano receiver and is built to last with a 5-year limited warranty.
Additional information
| Weight | 0.16 lbs |
|---|---|
| Device interface | RF Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Buttons quantity | 3 |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Compatible operating systems | macOS 10.10 or above; Windows 8.1; macOS X 10.11; Windows 7; Windows 10; macOS 10.9; Windows 8; Chrome OS 44 or above; Windows 11 |
| Package width | 135 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 197 mm |
| Package weight | 170 g |
| Receiver type | Nano receiver |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case width | 150 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 235 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.24 kg |
| Recommended usage | Laptop |
| Special features | Wireless USB Receiver Storage; Ambidextrous Design |
| Products per pallet (EU) | 300 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 830.5 g |








